Predstav si, že neexistuje kolektív a ani žiadne inštitúcie

Je to ľahké, ak to skúsiš - kolektívne požičiavanie by malo byť lepšie a hlavne o ľudoch


Keď si ľudia požičiavajú peniaze navzájom, obídu tak banky. A pre obe strany, či už tí, ktorí si potrebujú požičať, alebo chcú investovať je to výhodné.

Znie vám to povedome?

To preto, lebo práve toto sú základné princípy p2p pôžičok, alebo aj kolektívneho požičiavania, ktoré bolo predstavené firmami ako Ratesetter alebo Zopa v roku 2012. Práve oni ponúkli ľudom vo Veľkej Británii lepšiu finančnú budúcnosť.

Kontrola, transparentnosť a lepší výnos pre obyčajných ľudí je možný a naozaj sa deje a práve takáto platforma pomáha ľudom sa spojiť. Ľudom, ktorí si potrebujú požičať, ale aj ktorí chcú investovať.

Bolo to jednoduché, priame a keď sa pozrieme na obrovský nárast kolektívneho požičiavania vo Veľkej Británii bolo to pre ľudí aj veľmi sľubné a vybrali si p2p pôžičky, aby tak obišli nenásytné banky.

Ako sa to už stáva firmy, ktoré prišli s nápadom kolektívneho požičiavania sa začali zaujímať stále viac a viac o inštitucionálnych investorov. Aj napriek tomu, že pôvodná myšlienka mala zjednodušiť život poctivo pracujúceho Jožka Mrkvičku.

Možno ste si to ani nevšimli, aj keď plávate vo FinTech vodách každý deň. Aspoň u mňa sa to tak stalo a to aj napriek tomu, že som pracoval a žil z p2p revolúcie každý deň.

Vlastne, naplno som si to uvedomil, až keď som sa presťahoval do Bratislavy. Zakladatelia kolektívneho požičiavania vlastne dostávajú peniaze od bánk, ktoré investujú do týchto nádejných startupov. Jedny nosia Armani obleky a druhí tričká s golierom.

Irónia tohto “prezliekania sa” a biznisu p2p pôžičok vo Veľkej Británii je ako rozprávka o cisárovych nových šatách. Myslia si, že sa skryjú za niečo čo už neexistuje. A všetci naokolo sa tvária, že vidia, niečo, čom tam nie je.

Keď sa nad tým skutočne zamyslíte, musí byť nejaký logický dôvod prečo kolektívne požičiavanie tak rýchlo narástlo a zbohatlo. Jedine ak by všetky staré mamy vytiahli peniaze z ponožiek a investovali by ich do p2p pôžičkových firiem.

To sa však nestalo.

Vysvitlo, že inštitúcie ktoré spôsobili ekonomickú krízu v roku 2009 sú práve tie, ktoré tak veľmi obľubujú p2p pôžičky. Ich investície sú viac než polovicou peňazí v týchto firmách. Pričom pred troma rokmi to predstavovalo len 10%.

A čo z toho vyplýva? Tieto firmy začínajú mať viac investorov ako ľudí, ktorí si chcú peniaze požičať. Tým pádom, investori nemôžu mať pochopiteľne vysoký zisk a neustále narastajú nevyplatené pôžičky. Jožko Mrkvička tak možno opäť nebude môcť ísť na dovolenku, alebo do predčasného dôchodku.

Tak sa z inštitúcií, ktoré mali predstavovať inovatívne kolektívne požičiavanie stalo akési anonymné požičiavanie a to vlastne robia už banky. To predsa nebolo prvotné poslanie p2p pôžičok.

Nevadí, že ste si to nevšimli, ako som spomínal vyššie, ani ja nie až pokiaľ som nezačal pracovať pre Žltý melón a ich “poctivé” kolektívne pôžičky, kde si žiadateľ o pôžičku aj investor môžu chatovať a dohodnúť sa spoločne na podmienkach!

Keď investujete svoje peniaze firme cez takéto platformy vaše peniaze v skutočnosti nejdú “od ľudí k ľudom”. Vôbec netušíte kam vaše peniaze idú, alebo načo budú použité. Neurčujete úrokovú sadzbu, alebo nemáte šancu zistiť, či človek, ktorému poskytujete pôžičku ju použije na niečo nekalé alebo ilegálne.

Vaše peniaze putujú do záhadnej čiernej skrinky a oni rozhodnú za akých podmienkach ich požičiate alebo dostanete naspäť.

Je veľa ďalších príkladov na ktorých sa dá ukázať, že veci nie sú celkom tak, ako ich FinTech spoločnosti vo Veľkej Británii prezentujú. Ale k tomu sa dostanem ešte viac v nasledujúcich blogoch.

Nemusíte si len predstavovať svet, kde je svet p2p pôžičok lepší pre obyčajných ľudí, ten svet už existuje. Musíme ho len spoluobjaviť a spoločne tak spravíme svet lepším miestom pre život.


Chceš vidieť viac z Bratislavy a čo sa deje v Žltom melóne? Tak si pozri celé video!





Zober ma späť

Máte návrh na zlepšenie? Sem s ním!

Máte otázku, ktorú by ste nám chceli položiť? Návrh, nápad, pripomienku?

Ak ste nám nezanechali odkaz, obávame sa, že nedostanete odpoveď, lebo nie sme veľmi dobrí telepati.

Prosím využite priestor pod videom na vyjadrenie vašeho názoru.

Captcha